4. FESTIVAL " SLOVO ROGOVSKO" - SABOR MALIH GLAGOLJAŠA " AJMO DICO GLAGOLJATI" U SV. FILIPU I JAKOVU
Autor: Administrator , 17. 9. 2013.

Naša škola sudjelovala je aktivno na otvaranju 4. SABORA GLAGOLJAŠA, dana 12. rujna 2013. u Sv. Filipu i Jakovu. Glagoljica je staro hrvatsko pismo koje se je na ovim prostorima koristilo od 9. st. do 20. st. Zadar je upravo najsnažnija jezgra hrvatske glagoljice.  Festival se održavao od 11. rujna  do 15. rujna 2013.g.  O važnost glagoljice u ovim krajevima održala su se predavanja u Radošinovcima, Polači, Biogradu i Sv. Filipu i Jakovu.

Na otvaranju Festivala u programu se glagoljalo (govorilo) i pjevalo. Govorili su doc. dr. sc. Ivica Vigato, prof. Danijela Deković, predsjednica Turističke zajednice Sv. Filipa i Jakova Klara Eškinja, prof. Mate Bobanović , ravnatelj Davor Barić i učiteljica Željka Diklan. Pjevala je biogradska ženska klapa KARMEL i filipjanska  muška klapa CANTUS. Nakon prigodnog programa otvorena je i IZLOŽBA PROJEKTA ZADAR U SLICI I GLAGOLJICI. To je bila izložba projekta naše škole.

Projekt Zadar u slici i glagoljici je knjiga koja će se uskoro tiskati, a napisali su je i nacrtali učenici 4. B razreda prošle šk. godine uz vodstvo učiteljice Željke Diklan.Sudjelovalo je u radu ukupno 25 učenika.Netko likovnim radom, netko pisanjem teksta, a netko pisanjem kaligrafije.Napisana je dvama pismima, latinicom i glagoljicom s dječjim rukopisom.

Učenici su ukrašavali prvo slovo u tekstu na uzoru na "stare knjige". Knjiga je nastala istraživanjem učenika i učiteljice uz suradnju sa zadarskim povjesničarom i publicistom Valentinom Uranijom i uz podršku doc. dr. sc. Ivice Vigata koji je napisao zanimljivi predgovor.Obrađeni su kulturno-povijesni spomenici Zadra,zaštitnici grada Zadra,  crkva sv. Donata, Zadarski mir, Gospa Frituleta, sv. Leopold Mandić, Morske orgulje...Puno svoga strpljivog rada uložili su i dali naši vrijedni mališani.Knjiga će imati 56 stranica i jedinstvena je u Hrvatskoj.

Učiteljica mentorica Jasminka Brižić i učiteljica Željka Diklan održat će dvije glagoljaške radionice za djecu u subotu 14. rujna 2013. na kojima će sudjelovati i naši učenici glagoljaši.

I kako je rekla prof. Danijela Deković, alfa i omega ove manifestacije, predsjednica Udruge glagoljaša Zadar i voditeljica Male škole glagoljice u Filipjakovu: " Samo edukacijom glagoljicu možemo spasiti od zaborava, a to je i svrha održavanja festivala."