Posjet HNB-u
Autor: Ivana Šoše, 14. 12. 2018.

Učenici šestih razreda koji sudjeluju u projektu INovA@skola, u sklopu izvannastavne aktivnosti BankoMath info sa učiteljicom Ivanom Šoše te učiteljima i učenicima iz još tri Zadarske osnovne škole bili su u petak 30.11. 2018. u posjetu Hrvatskoj narodnoj banci.

Sa velikim zanimanjem slušali su predavanje o samoj banci, koji su njeni ciljevi i zadaće, tko čini Savjet Hrvatske narodne banke, kome i koliko često podnose izvješće, što je monetarna politika i sl.  Također su saznali više o postanku novca, a posebno zanimljivo bilo je saznati gdje se tiskaju hrvatske kune i vidjeti kako one nastaju, pakiraju se i distribuiraju. Predavanje je bilo edukativno i zanimljivo što pokazuje u potpunosti točno riješen kviz na kraju predavanja te veliki broj pitanja koja su učenici postavljali.

Svaki učenik za uspomenu je dobio Komplet optjecajnog kovanog novca te knjižicu Naučimo prepoznati sumnjive primjerke novca.

Nakon posjeta HNB –u i ručka posjetili su Tehnički muzej gdje su u Demonstracijskom kabinetu Nikole Tesle vidjeli i aktivno sudjelovali u nekim od Teslinih izuma kao što su okretno magnetno polje, Teslini visokofrekventni transformatori, brod s daljinskim upravljanjem i bežični prijenos energije.

Prošetali su rudnikom, saznali kako je teško i opasno bilo raditi u tim uvjetima. Za kraj su obišli odjel Prometa gdje su sažeto vidjeli povijesni razvoj prometnih sredstava na kopnu, vodi i u zraku.

Učenici svih četiriju škola su se složili da im je putovanje bilo iznimno ugodno i korisno. Osim novih spoznaja, posebno vrijedno i lijepo je bilo upoznati i družiti se sa vršnjacima iz drugih škola.

Ivana Šoše