Treći turnir glagoljaškog binga
Autor: Administrator , 6. 6. 2017.

Danas, 5.6.2017.godine u Osnovnoj školi Zadarski otoci je održan Turnir glagoljaškog binga, treću godinu za redom, a sudjelovalo je 24 učenika od 1. do  4. razreda. Turnir su organizirali i vodili: Mate Čačić, prof. hrvatskog  jezika te učiteljice razredne nastave:  Željka Diklan, Jasminka Brižić i Renata Grgurević uz podršku ravnatelja Davor Barića. Cilj ovog turnira je zainteresirati djecu za glagoljicu upravo kroz igru.

Na početku je učiteljica Jasminka upoznala učenike sa slovima glagoljice i važnosti glagoljice za hrvatsku kulturu i narod. Glagoljica je pismo kojim se Hrvati služe već  preko tisuću godina. Njome su se pisale najprije crkvene knjige, a kasnije i svjetovne. Najznačajniji hrvatski spomenik isklesan glagoljicom na kamenu je Baščanska ploča.

Glagoljica se pomalo zaboravila nakon uvođenja latinice, ali se u posljednje vrijeme sve više oživljava učenjem od početka osnovne škole. U našoj školi se nekoliko učiteljica intenzivno bavi glagoljicom. Sa svojim učenicima su izradile mnogo različitih ukrasnih predmeta, plakata, kalendara pa čak i slikovnica u kojima spajaju glagoljicu i likovni izraz. Pije dvije godine  na likovnim radionicama učenici su bojali i ispisali 20 različitih pločica za glagoljaški bingo.

Učenici koji su sudjelovali na Turniru glagoljaškog binga bili su podijeljeni u dvije grupe po 12 učenika. Profesor Mate se brinuo da svatko od njih izabere i pravilno postavi svoju pločicu za igru, učiteljica Renata je  nasumce iz vrećice izvlačila slova, a učiteljica Željka se brinula da sve protekne u redu. Učenik koji je prvi pokrio svih devet slova na svojoj ploči uzviknuo je BINGO! – i time postao pobjednik svoje grupe.

Pobjednici ove dvije grupe odigrali su još jednu igru za pobjedu. Tako smo dobili pobjednike kojima je ravnatelj Davor Barić uručio diplome, mali dar - magnet za hladnjak s glagoljskim slovom, te čokoladu.

Pobjednici su:

1. mjesto:  Petra Peranić ( 2.d)

2. mjesto dijele Sara Fuštin (3.c) i Vice Šegarić (4.b)

3. mjesto: Rita Markić (2.c)

Svi učenici su se dobro zabavili i poželjeli  ponovo zaigrati BINGO!