8. SABOR GLAGOLJAŠA SLOVO ROGOVSKO
Autor: Administrator , 17. 9. 2017.

U Svetom Filipu i Jakovu, Turnju, Zadru, Bibinjama i Murteru ugostilo se i održalo od 13. do 17. rujna osmo izdanje Sabor glagoljaša Slovo rogovsko.

Scenski prikaz Glagoljske madrikule Sv. Mihovila 1640.-1817. iz Sv. Filip i Jakova izvedena je u prostorijama Stare škole u centru Sv.Filip i Jakova u srijedu, 13.rujna. Organizatori su Mala škola glagoljice Sv. Filipa i Jakova i Udruga glagoljaša Zadar uz  Turističku zajednicu Sv. Filip i Jakov, a sve s ciljem očuvanja kulturne baštine i produženja turističke sezone.

U Turnju se 14. rujna održalo otvorenje izložbe u Kuli Kaštel i predavanje u župnoj crkvi, a 15. rujna u Sv. Filip i Jakovu virtualna izložba "Kaljski glagoljski rukopisi" i večer klapske pisme „Pjev od glagoljaškog kora do kalete“ posvećene maestru LJUBI STIPIŠIĆU DELMATI u Filipjanskoj kino dvorani.

16.rujna na Rogovu, u crkvi Sv. Roka u 10:30 sati  održala se Glagoljaška Sv. Misa koju je predvodio fra Izak Špralja. Glagoljaške napjeve pjevali  Pučki pivači Župe Gospe od Zdravlja iz Radovina i Župe Male Gospe iz Privlake.

U Osnovnoj školi Sv. Filip i Jakov, 16.rujna održali su se DANI OTVORENIH VRATA - DAN GLAGOLJICE gdje je učiteljica mentorica Željka Diklan odradila glagoljašku radionicu za osnovce, Izrada slikovnice: Legenda o nastanku hrvatskog grba.  Radionici su prisustvovala djeca iz Osijeka, Križevaca, Zadra i drugih dijelova Hrvatske. Taj isti dan, održalo se i predavanje "Tragovi glagoljice u Boki Kotorskoj", gđa. Ljubica Štambuk, prof., HRVATSKO NACIONALNO VIJEĆE CRNE GORE.

U sklopu tog Sabora, održane su 16.rujna i glagoljaške radionice za djecu u OŠ Bibinje. Učiteljica savjetnica Jasminka Brižić održala je radionicu pod nazivom Mramorne čestitke, a učiteljica mentorica Renata Andrović radionicu Glagoljica u glini.

Glagoljica je staro hrvatsko pismo koje se je na ovim prostorima koristilo od 9. st. do danas. Zadar je upravo najsnažnija jezgra hrvatske glagoljice. OŠ Zadarski otoci aktivno je sudjelovala s tri glagoljaške radionice u 8. Saboru glagoljaša Slovo rogovsko uz podršku ravnatelja Davora Barića. To je indikator- pokazatelj, koliko je ova škola snažna u radu s glagoljicom. Također, učiteljice naše škole redovito pišu članke o svojim radovima u popularno-znanstvenom časopisu Slovo Rogovsko koji izlazi jednom godišnje u Zadru pod stručnim vodstvom Udruge glagoljaša Zadar.