Dan grada Zadra - Čestitka voljenom gradu
Autor: Administrator , 23. 11. 2017.

Tradicionalno i ove godine u sklopu projekta Muzej u školi, DFS „Donatići“ čestitaju Voljenom gradu.

Događanje 24. 11. u 11.00h u Kneževoj palači, organiziraju Narodni muzej Zadar, OŠ Zadarski otoci Zadar u sklopu obilježavanja Dana grada Zadra i njegovog nebeskog zaštitnika sv. Krševana

Djeca OŠ Zadarski otoci pod koordinacijom Anamarije Botica Miljanović u suradnji s Narodnim muzejom Zadar pripremili su izložbu, igru- čestitku Gradimo grad uz prigodni program i popratne radionice.

Pozivamo Vas da svojom nazočnošću uveličate  događanje posvećeno našem voljenom gradu!

Kao i dosada inspirirani bogatom povijesnom i kulturnom baštinom, zadivljeni i zagledani u svoj grad,istraživali smo povijest zapisanu u pleteru, ljepoti kameni zdanja koja čuvaju sjećanja minulih vremena.

Divili  se vještini i ljepoti hrvatskih pletera, pratili ih i tragom olovke zrcalili davna vremena u svojim malim likovnim ostvarenjima.

Zamislili smo da smo njegovi drevni stanovnici, kraljevi, vitezovi i dame, koji su zaista šetali ovim istim ulicama kojima se mi danas igramo, ulicama našeg djetinjstva.

U Narodnom muzeju saznali smo od muzejskog pedagoga Domagoja Dražine, da je drevni  grad mijenjao svoj profil kroz povijesna vremena. Rastao poput djece, rušen i opet iznova građen.

Pod stručnim vodstvom vodiča svima nam znanog i dragog Šime Botica, uronuli smo u dušu grada, u neka davna vremena, u priče koje nam je pričao sam grad. Dogovorili smo se da će mo usput ići i u potragu za ukrasima na palačama i zgradama najljepšeg grada na svitu, voljenog Zadra.

I zaista kao da su se  pred nama izložila prekrasna izložba umjetničkih dijela , grad spomenik. Nismo ni mogli zamisliti zagledani u grad da će mo otkriti toliko bogatstvo i ljepotu kamenih zdanja.

Sve što su djeca zagledala svojim dječjim pogledom, vješto je popratio svojim objektivom, prijatelj projekta Muzej u školi, fotograf Ivan Perica.

Sve naše fotografske zapise drevni zadarski ljepota, objedinili smo i odlučili sačuvati  na dijelovima za igru s kojom će mo graditi  grad našim malim rukama i ljubavlju, kojom se  može voljeti samo rodni grad.

Grad kojeg smo baštinci  s ponosom će mo čuvati, miti, milovati, braniti i graditi.

U izradi fotografija su nam pomogli učenici Prirodoslovno grafičke škole pod vodstvom profesora Ivice Šimurine.

Gradu Daru koji je pisma pregršt dobio na dar odlučili smo i mi dica zadarska, pokloniti pismu, i otpjevati uz pratnu glazbenika Domagoja Bašića. U pripremama su nam pomogle i naše učiteljice Matea Karadža i Anita Ivica, studentice RN.

Organizacijski odbor:

Mr.sc. Renata Peroš, ravnateljica Narodnog muzeja Zadar

Davor Barić, ravnatelj OŠ Zadarski otoci Zadar

Kordinatori događanja:

Anamarija Botica Miljanović, dipl.učiteljica mentorica, OŠ Zadarski otoci

Domagoj Dražina, muzejski pedagog, Narodni muzej Zadar

Srdačan pozdrav!

Voditeljica Muzeja u školi:

Anamarija Botica Miljanović