BUDUĆNOST KNJIGE
Autor: Administrator , 27. 4. 2018.

Organizatori Noći knjige pozivaju vas da u ovogodišnjim programima posebnu pozornost posvetite temi „Budućnost knjige“.

Kada razmišljamo o budućnosti, pitanje knjige i čitanja povezujemo sa znanošću, izumima, inovacijama, znanstvenom fantastikom, novim formatima i tehnologijama. Zanima nas kako tehnologija mijenja naše živote i načine na koje pričamo priče (društvene mreže), a interesiraju nas i poteškoće koje ju prate te njihov utjecaj na zainteresiranost za čitanjem. Kada su djeca u pitanju, možemo istraživati što sve može mašta te kako znanost i književnost surađuju u stvaranju nove slike svijeta. Osobito nas zanima na koji način djeca vide budućnost knjige te kako bi mogla izgledati knjiga koju bi budući Zemljani željeli čitati.

Nedavno je u Zemljinu orbitu lansirana raketa Falcon Heavy, s dva putnika: automobilom Tesla Roadster i njegovim „vozačem“ (lutkom astronauta), koji je nazvan simboličnim imenom „Starman“ prema čuvenoj pjesmi Davida Bowieja. Na putu do Marsa društvo mu pravi primjerak kultne knjige „Vodič kroz galaksiju za autostopere“ Douglasa Adamsa, objavljene 1979. godine. U godini smo u kojoj brojimo i 50. obljetnicu svemirskog programa Apollo 8, koji je prvi poslao ljude u orbitu oko Mjeseca, te pedeset godina od dvaju značajnih znanstveno-fantastičnih filmskih uradaka, „Planet majmuna“ i „2001.: Odiseja u svemiru“.

Omot Vodiča kroz galaksiju za autostopere Douglasa Adamsa, objavljene u futurističkom formatu, krasio je utješni natpis „Bez panike!“. Prateći podatke o navikama čitanja u Hrvatskoj, pomalo nas hvata upravo taj osjećaj. Kako će nam izgledati sutrašnjica ako će generacije koje dolaze sve slabije posezati za knjigom i što možemo učiniti da spriječimo najcrnje prognoze?

Uskočite stoga u brod koji pokreće pogon beskonačne nevjerojatnosti – i kreativnosti, i predvidite nam budućnost koju, kada je knjiga u pitanju, želimo živjeti.

Organizatori Noći knjige su: Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Hrvatska udruga školskih knjižničara, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA, Knjižni blok – Inicijativa za knjigu te portal za knjigu i kulturu Moderna vremena Info.

NOĆ KNJIGE 2018

U ponedjeljak 23. travnja u Noći knjige 4. d razred obilježio je Svjetski dan knjige i autorskih prava s knjižničarkom Mišelom Nežić, a tema je bila Budućnost knjige. Svjetski dan knjige obilježava se svake godine, a datum je određen na Općoj konferenciji UNESCO-a održanoj u Parizu 1995. Datum 23. travanj odabran je jer su na taj dan 1616. g. umrla trojica najznačajnijih književnika  svih vremena: WILLIAM SHAKESPEARE, MIGUEL CERVANTES  i  INCA GARCILASO DE LA VEGA. Ideja je proslaviti knjige, književnost, čitanje i književnike te ih popularizirati posebice mlađim čitateljima.

Tijekom prezentacije o knjigama učenici su se upoznali s mnogim povijesnim podacima o prvim pismima i prvim knjigama te o novim tehnologijama današnjice, e-čitačima. Učenici su imali prilike vidjeti kako izgleda e-čitač, kako se njime upravlja i koje su mogućnosti i prednosti te male elektronske knjižnice, ali i nedostaci u odnosu na papirnatu knjigu. Također, poveo se i razgovor o budućnosti knjige kakvom se služimo danas pa su učenici na početku susreta rekli da tiskane knjige nemaju budućnost i da će uskoro kao takve nestati. Ali nakon prezentacije i upoznavanja s e-čitačem, zaključili su da će tiskane knjige bez obzira na nove tehnologije ipak živjeti još dugo u budućnosti jer se ljudi uvijek vraćaju njima. Naime,  iskustvo je pokazalo da je užitak čitanja i učinkovitost veća kad se čita tiskano izdanje.

Saznali smo također na koje se sve načine Dan knjige obilježava u svijetu pa je najzanimljivija bila činjenica da se u Velikoj Britaniji i Irskoj svake godine Svjetski dan knjiga obilježava se ranije, u ožujku. Tradicija je da se djeca na taj dan maskiraju u svoje omiljene književne likove. Kroz prezentaciju smo vidjeli koje su knjige ušle u povijest kao najskuplje i najprodavanije te koje su najpoznatije svjetske knjižnice. Nakon razgovora o tome koje bi knjige uzeli sa sobom u svemir, učenici su izradili vlastitu malu knjigu uz pomoć knjižničarke i učiteljice Antonie Klarić.

Pogledajte sljedeći video: