UČITELJICE NAŠE ŠKOLE NA 9. SABORU GLAGOLJAŠA „SLOVO ROGOVSKO“
Autor: Administrator , 1. 10. 2018.

9. Sabor glagoljaša „Slovo rogovsko“ održao se od 19. do 23. rujna 2018. godine u Sv. Filipu i Jakovu, Zadru, Bibinjama i Murteru. Na njemu su i ove godine sudjelovale učiteljice naše škole Jasminka Brižić, Željka Diklan, Renata Andrović te učiteljice pripravnice Laura Grbić i Barbara Perica.

Sabor je započeo u srijedu, 19. rujna radionicom Mali glagoljaški mural u kojoj su sudjelovali učenici OŠ Jagode Truhelke iz Osijeka. Radionicu su nastavili idućih nekoliko dana i uljepšali glagoljicom Sv. Filip i Jakov.

U četvrtak, 20. rujna Sabor je službeno otvoren u prostorima Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Zavod za povijesne znanosti Zadar predstavljanjem knjige izv. prof. dr. sc. Ivice Vigata Glagoljske oporuke sa sjeverozapadnih zadarskih otoka.

Program je u petak, 21. rujna nastavljen kazališnom predstavom i koncertom posvećenim maestru Ljubi Stipišiću Delmati. Kazališnu predstavu na tekst Ljube Stipišića Delmate Kod Lepanta sunce moje izvelo je Amatersko kazalište Kuntrata iz Sv. Filipa i Jakova, a u glazbenom dijelu je sudjelovala ženska klapa Kapric iz Zadra.

Subota, 22. rujna je započela u crkvi sv. Roka u Rogovu glagoljaškom svetom misom koju je predvodio fra Izak Špralja. Glagoljaške napjeve pjevali su pučki pivači Župe Gospe od Zdravlja iz Radovina i Župe Male Gospe iz Privlake. Ljubica Štambuk, prof. iz Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore je u  OŠ Sv. Filip i Jakov održala predavanje Brojevi u glagoljici.

Toga dana je u OŠ Sv. Filip i Jakov i OŠ Stjepana Radića, Bibinje održano petnaest glagoljaških radionica za djecu. Učiteljice Željka Diklan i Barbara Perica održale su radionicu Straničnik u zlatu i srebru, učiteljice Jasminka Brižić i Laura Grbić radionicu Foto CD, a učiteljica Renata Andrović radionicu Glagoljica u glinamolu. Ostale radionice vodile su učiteljice iz OŠ Jurja Barakovića - Ražanac, OŠ braće Radić – Pridraga, OŠ Franka Lisice – Polača, OŠ Stjepana Radića – Bibinje, OŠ Šimuna Kožičića Benje, PŠ Diklo, Hrvatska udruga učeničkog zadrugarstva – Zagreb i Katedra čakavskog sabora Kornić – Krk.

Navečer je Sabor službeno zatvoren Scenskim uprizorenjem filipjanskih bratovština iz 18. stoljeća u izvedbi Amaterskog kazališta Kuntrata iz Sv. Filipa i Jakova.

U nedjelju, 23. rujna sudionici Sabora bili su na izletu u Biogradu na Moru i Murteru. Navečer je u Murteru fra Izak Špralja predvodio glagoljašku svetu misu na staroslavenskom jeziku, a nakon mise je dr. Darko Žubrinić održao predavanje Hrvatska glagoljaška baština u kontekstu europske kulture.

Glagoljica je staro hrvatsko pismo koje se na ovim prostorima koristilo od 9. stoljeća do danas. Zadar je upravo najsnažnija jezgra hrvatske glagoljice. Udruga glagoljaša Zadar nastoji mnogim aktivnostima, kao što je i Sabor glagoljaša, potaknuti i osnažiti ljubav prema domovini i identitetu. Članovi Udruge glagoljaša su i naše učiteljice koje su sudjelovale u radu Sabora. U svom glagoljaškom radu imaju svesrdnu podršku ravnatelja Davora Barića.