Ukupno: 681952

ŠKOLSKA KNJIŽNICA U LISTOPADU: MEĐUNARODNI MJESEC ŠKOLSKIH KNJIŽNICA
Autor: Administrator , 15. 11. 2023.

Tema Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica 2023. godine bila je Školska knjižnica: moje sretno mjesto.

Proslavili smo činjenicu da školske knjižnice djeci otvaraju vrata avanture i čarobnih mjesta, prijateljstva s knjigama, učenje o različitim kulturama, komunikaciju s drugim čitateljima i stvaranje veza za cijeli život. „Osim što djeci pružaju veselo okruženje, knjižnice ih njeguju i u najranijoj dobi, od istraživanja do otkrivanja novih svjetova, od mašte do kreativnosti, sve dok ne postanu nezasitni čitatelji i mislioci. Knjižnice, dakle, ne samo da odgajaju mlade čitatelje, već i potiču njihove ideje i kreativnost.“ (Izvor: https://www.husk.hr/skolska-knjiznica-moje-sretno-mjesto-gdje-kreativnost-i-masta-cvjetaju/)

Međunarodni mjesec školskih knjižnica (ISLM) prilika je za školske knjižničare širom svijeta da tijekom listopada odaberu dan, tjedan ili cijeli mjesec kako bi proslavili važnost školskih knjižnica i svega što one predstavljaju. Tako smo se i mi prošloga mjeseca okupili da bismo proslavili našu školsku knjižnicu.

Učenici prvih razreda upoznali su se s prostorom školske knjižnice i nacrtali svoj doživljaj s tog susreta, a radove smo izložili na vanjske i unutarnji panoe. Igrokazi Jadranke Čunčić-Bandov osobito su se svidjeli učenicima 3.e razreda koji su svojim nastupima i interpretacijama raznih uloga u školskoj knjižnici uveličali proslavu školskih knjižnica čitajući naglas i pritom su se dobro zabavili. Nakon te aktivnosti, učenici su crtali lutke kojima bi se poslužili u igrokazima pa su njihovi radovi izloženi na vanjskom panou školske knjižnice.

Čitajmo naglas kratke priče Niveske Jurage Kovačev bila je aktivnost koju su s knjižničarkom Mišelom Nežić proveli učenici 3.d razreda. Na taj način potvrdili su koja je važnost čitanja i otkrivanja avantura u književnim djelima, a učenici su pritom poželjeli da se aktivnost čitanja naglas nastavi jednom ili dvaput mjesečno u školskoj knjižnici.

Za kraj listopadne proslave ugostili smo zadarskog slikara i strip autora Tomislava Koštu i tom prigodom predstavili njegov strip Kartoline nedavno objavljen u izdanju nakladničke kuće Fibra. Također, gospodin Košta predstavio je i svoj cjelokupni likovni/slikarski rad i ostala objavljena djela. Učenici 8.a i 5.b imali su prilike postaviti pitanja pa smo tako od gospodina Tomislava mogli saznati kako se odlučio raditi na stripu nakon dugogodišnjeg slikarskog rada, kojim tehnikama se najčešće služi, što je potrebno za stvaranje kvalitetnog stripa, kakve je stripove i knjige volio dok je išao u školu te još mnoge druge stvari. Ispunjen ugodnim druženjem s autorom, susret nam je prošao u dobrom raspoloženju i razgovoru, a gospodin Tomislav Košta rekao nam je da će se opet odazvati na naš poziv da nas posjeti te da bi rado tom prilikom održao i radionicu crtanja stripa.

Također, tijekom listopada na knjižničnim panoima objavljeni su rezultati ankete Zadovoljstvo uslugama školske knjižnice provedene u rujnu s učenicima petih razreda i njihov popis pročitanih djela tijekom minuloga ljeta pod nazivom Knjige koje smo čitali prošloga ljeta.

Ovim listopadnim aktivnostima u školskoj knjižnici definitivno smo potvrdili da školske knjižnice i školski knjižničari zaista odgajaju mlade čitatelje i potiču njihove ideje i kreativnost.