REZULTATI VI. LIKOVNOG NATJEČAJA „ISKONI BJE SLOVO“
Autor: Davor Barić, 10. 5. 2022.

Pod pokroviteljstvom Zadarske županije, Grada Zadra, Centra za istraživanje glagoljaštva Sveučilšta u Zadru, Udruga glagoljaša Zadar, osnovna škola  Zadarski otoci organizirala je VI. likovni natječaj „Iskoni bje Slovo“. Naslov likovnog natječaja prve su riječi Ivanova Evanđelja napisane na staroslavenskom jeziku i glagoljicom: Iskoni bje Slovo i Slovo bje u Boga i Bog bje Slovo, što znači: U početku bijaše Riječ i Riječ bijaše u Boga i Riječ bijaše Bog.
U natječaju je sudjelovalo ukupno 29 osnovnih škola, iz različitih dijelova Hrvatske, od kojih je jedna izvan granice Hrvatske, točnije iz Budimpešte. U natječaju su sudjelovali učenici od 1. do 8.razreda, a radovi su podijeljeni u 4 kategorije.

Sveukupno je pristiglo 134 radova, najviše onih iz 1. I 2.razreda (43 rada).

Osnovna tema svake godine jesu glagoljična slova, a na koji način će ih učenici prikazati i obraditi te kojom tehnikom – ostaje njima na volju i izbor.

Ove godine je Centar za istraživanje glagoljaštva Sveučilište u Zadru imao čast biti od jedan od pokrovitelja VI. likovnog natječaja „Iskoni bje Slovo“, zajedno sa studentima Odjela za informacijske znanosti popisivali su sve pristigle radove.

U natječaju je sudjelovalo ukupno 29 osnovnih škola, iz različitih dijelova Hrvatske, od kojih je jedna izvan granice Hrvatske, točnije iz Budimpešte. U natječaju su sudjelovali učenici od 1. do 8.razreda, a radovi su podijeljeni u 4 kategorije. Sveukupno je pristiglo 134 radova, najviše onih iz 1. I 2.razreda (43 rada).

Centar za istraživanje glagoljaštva Sveučilišta u Zadru izjavila je  pročelnica Centra dr. sc. Marijana Tomić – svakako će i dalje podupirati i sudjelovati u svakom budućem natječaju „Iskoni bje Slovo“ kojemu je cilj našu najvrijedniju kulturnu baštinu, koja je dio hrvatskog povijesnog identiteta, prenositi na najmlađe.

Ocjenjivački sud, sastavljen od dvojice profesora likovne kulture i akademskih slikara Borisa Žuže i Bogdana Mogilevskog odabrao je najbolje radove. Povjerenstvo je jednoglasno odlučilo da učenički rad koji će biti motiv na  zahvalnici i biltenu izdvoji i posebno nagradi.

POSEBNA NAGRADA (naslovnica):

Sara Šimunac Vukušić, 5.r.

Mentor: Sunčica Jakopović

OŠ Zadarski otoci, PO Silba

Kategorija 1. i 2. razreda:

Jan Dizdarević, 1.r.

Mentor: Marija Devčić

OŠ Gustava Krkleca, Zagreb

Sebastijan Šorić, 2.r.

Mentor: Lorena Adreškić

OŠ Podmurvice, Rijeka

Dora Terzić, 2.r.

Mentor: Helena Šarić

OŠ J.Šižgorića, Šibenik

Kategorija 3. i 4. razreda:

Iva Njegovan, 3.r.

Mentor: Anita Ivica

OŠ Zadarski otoci, Zadar

Paola Perić, 4.r.

Mentor: Dubravka Fiolić

OŠ Marije Jurić Zagorke, Zagreb

Gabrijela Vučić, 4.r.

Mentor: Renata Hasan

OŠ Ivane Brlić Mažuranić, Ogulin

Kategorija 5. i 6. razreda:

Lilla Bendjeskov, 6.r.

Mentor: Zoltan Csmos

HOŠIG , Hrvatski vrtić, osnovna škola, gimnazija i đački dom

Budapest, Hungary

2.MJESTO

Ajla Šahdanović, 6.r.

Mentor: Eni Blašković

OŠ Vladimira Nazora, Potpićan

Ajdin Nebić, 6.r.

Mentor: Sunčica Jakopović

OŠ Zadarski otoci, PO Silba

Kategorija 7. i 8. razreda:

Karolina Jagodić, 7.r.

Mentor: Danijela Mikadi

OŠ Vladimir Nazor ,Križevci

Vanja Vukasović, 7.r.

Mentor: Sunčica Jakopović, OŠ Zadarski otoci, PO Silba

Iva Lelić, 7.r.

Mentor: Danijela Mikadi

OŠ Vladimir Nazor, Križevci

VI. likovni natječaj „Iskoni bje Slovo“ vodili su i organizirali članovi povjerenstva: ravnatelj OŠ Zadarski otoci Davor Barić, pročelnica Centra za istraživanje glagoljaštva Sveučilišta u Zadru dr.sc. Marijana Tomić i dr.sc. Ivica Vigato, prof. Sunčica Ivin Mikulić, prof. Mate Čačić, prof. Iva Buljat, prof. Bernarda Kamber, prof. Mate Mustać, prof. Darko Vulin, prof. Mišela Nežić, učiteljice razredne nastave Renata Andrović, Anđelina Grancarić, Antonia Klarić i Željka Diklan.

Likovni pedagog, Boris Žuža dao je osvrt na pristigle dječje radove: „  Slova glagoljice odlikuju se s naglašenom likovnošću svojih oblika, može se primjetiti s elementima skulpturnosti . Tim svojim odlikama poželjan su motiv za kreativnu izražajnost  u mnogobrojnim varijacijama osobito u osnovnoškolskom uzrastu učenika. U njihovoj apstraknosti ističu se suodnosi oblo-uglatih dijelova koji ostvaruju statično – dinamičku pokrenutost u isto vrijeme, koja potiče čistu likovnost   geometriziranog tipa.  Ta stvaralačka inventivnost evidentna je u kreativnoj invenciji samih učenika i njihovih likovnih pedagoga što je jasno vidljivo i na pristiglim i odabranim radovima.“

Ovom natječaju svoju veliku podršku dao je i mons. dr. sc. Pavao Kero (1940. – 2018.), zadarski glagoljaš našega vremena, poznat svima kao don Pavao Kero. On je neizmjerljivo pridonio čuvanju i promicanju glagoljice. „Čuvajte mi glagoljicu“, bile su jedne od posljednjih riječi ovoga skromnog, poniznog i velikog čovjeka koji je smatrao glagoljicu živim hrvatskim jezikom, kulturnim i crkvenim spomenikom najviše kategorije. Natječaj se i održava u spomen njemu kao osnivaču Udruge glagoljaša Zadar. Sljedeće godine Udruga će izabrati ustanovu ili pojedinca koji se ističe svojim radom u širenju ovoga starog hrvatskog pisma i nagraditi ih Nagradom don Pavla Kera.

Izložba i prigodni program neće se održati u školi, zbog ranijih epidemioloških mjera. Nagrađeni učenici i mentori primit će svoje zahvalnice i nagrade putem pošte. Od svoga početka natječaj je svake godine rastao kako brojem prijavljenih učenika i radova, tako i brojem škola sudionica, čime je dobio na kvaliteti i važnosti. Zadnje dvije godine u suradnji sa Školskom knjigom tiskan je i bilten sa svim nagrađenim radovima te popisom nagrađenih učenika i njihovih učitelja mentora. Školska knjiga je sponzor koji nagrađuje učenike i mentore.

Svim školama zahvaljujemo na sudjelovanju te pozivamo sve zainteresirane da nam se pridruže i na VII. likovnom natječaju 2023. i na taj način podrže očuvanje hrvatske baštine.

Ravnatelj: Davor Barić