13. SABOR GLAGOLJAŠA
Autor: Administrator , 1. 10. 2022.

Sabor glagoljaša »Slovo rogovsko«, 13. po redu, održava se u 8 škola u Zadarskoj županiji, ali je ove godine proširen i Danima glagoljice koji će se od 15. listopada održati u Preku i na otočiću Galevcu.

Glagoljica, staro hrvatsko pismo, dio naše kulture, povijesti i identiteta nepravedno je zapostavljena u obrazovnom sustavu, no u proteklih 16 godina puno toga se promijenilo i učenju glagoljice sve više se daje prostora, najviše u osnovnim školama. Sudjelovale su ove škole:

1.PŠ BOKANJAC, ZADAR, OŠ BARTOL KAŠIĆ

Radionica: Šarena glagoljica u plastelinu, voditeljica radionice: Ignis Lemezina, 1.a  razred

2. OŠ BARTOL KAŠIĆ, ZADAR

Radionica: Glagoljica na magnetima i Glagoljica na pitarima, voditeljica radionice: Antonia Vukoša, 3.d razred

Radionica: Šarena glagoljica u plastelinu, voditeljica radionice: Marija Baričević, 1.b

3. OŠ JURJA BARAKOVIĆA, RAŽANAC

Radionica: Glagoljica za svagda,  voditeljica: radionice: Ana Zekanović, 1. i 3. razred

4. OŠ FRANKA LISICE, POLAČA

Radionica: Glagoljica na drvenim kutijicama, voditeljica radionice: Marijana Polegubić, 3.razred

5. OŠ PRIVLAKA, PRIVLAKA

Radionica: Točka po točka glagoljica, voditeljice  radionice: Iva Lilić-Pekas i Marijana Jurjević, 8.a i 8.b razred

6.OŠ ŠIMUN KOŽIČIĆ-BENJE, PŠ DIKLO

Radionica izrade murala: Samo nebo nam je granica, voditeljice radionice: Nataša Petković, Suzana Lončar-Menoski, Snježana Diklan, 1.,2., kombinirani odjel 3. i 4. razreda

7. OŠ VLADIMIRA NAZORA, ŠKABRNJA

Radionica: Glagoljica i straničnik, voditeljica radionice: Marina Ivković, 4. razred

8. OŠ ZADARSKI OTOCI- ZADAR

Radionica: Glagoljaška slovarica, voditeljica Tatjana Vukšević, 4.d

Radionica: Glagoljica u glinamolu,voditeljica radionice: Renata Andrović, 2.a razred

Radionica: Šareni oblutci, voditeljica radionice: Željka Diklan, 2.b razred

Radionica: Bookmarkeri i glagoljica, voditeljica radionice: Anđelina Grancarić, 2.d razred

Radionica: Vesela glagoljica , voditeljica radionice: Antonia Klarić, 1.d

U našoj školi održalo se 5 radionica za učenike. Mnogo djece pohađa radionice glagoljice na kojima na kreativan i njima zanimljiv, a ponovno edukativan način uče. S velikim je zanimanjem uče najmlađi, kroz različite kreativne radionice gdje počinju učiti pisati slovo po slovo, da bi u višim razredima već pisali riječi i rečenice, ali i sudjelovali u izradi časopisa, plakata...

- Kroz crtanje i igru najprije uče pisati slovo po slovo, izrađuju magnete, ocrtavaju kamenčiće, izrađuju torbe... U sedmom i osmom razredu djeca već počinju pisati tekstove, prevoditi ih s glagoljice na latinici, sudjeluju u izradi plakata, izložbi, uređivanju našeg časopisa, nabrojila je Deković.