INTERLIBER 2012. - PREDSTAVLJANJE SARINE SLIKOVNICE
Autor: Željka Diklan, 21. 11. 2012.

Učenica Sara Ćoza iz OŠ Zadarski otoci i cijeli njezin  4.B razred  bili su pozvani na 35. međunarodni  sajam  knjiga Interliber u Zagrebu 15. studenog 2012. godine. Našoj školi bila je čast, ali i ponos sudjelovati u programu na jednom tako važnom  događaju.

Izdavača  kuća VEBLE  COMMERCE  i Centar  za  neohumanističke studije organizirali su dvije promocije slikovnica najmlađih  autora, prvonagrađene na državnom natječaju  Moja  prva  knjiga. Prva je slikovnica naše Sare  Ježeva potraga, a druga je nagrađena slikovnica Lea Kunića Utrka  života iz OŠ Sveti Đurđ iz Ludbrega. Veliku podršku Sari pružio je cijeli razred zajedno s našim ravnateljem Davorom Barićem, knjižničarkom Mišelom Nežić, psihologicom, tajnicom i ostalim profesorima i roditeljima. Sve je to ponosno pratila i njezina  učiteljica Željka Diklan. Imati 10 godina i držati  svoju  vlastitu slikovnicu u rukama nije mala stvar. Ovo je bio veliki događaj  za našu Saru.

Program je vodio poznati zagrebački  glumac Boris Mirković. Urednica Iva  Veble Bladt i predsjednica CNS -a Romana Leko glavne su u cijeloj ovoj organizaciji i bile su pokraj Lea i Sare na pozornici. Saznali smo da su se  slikovnice  provjeravale u Nacionalnoj  i sveučilišnoj  knjižnici u Zagrebu  kako bi se ustanovilo jesu li priče orginali ili možda plagijati. Na  pozornici  Interlibera  Sara je pričala o tome kako je napisala i nacrtala slikovnicu. Njezina priča govori  o usamljenom ježiću koji kreće u potragu za prijateljstvom i pri tom otkriva  da  ga se zbog njegovih oštrih bodlji svi boje i nitko ga ne želi za prijatelja. Na kraju  priče pronalazi prijateljicu i ljubav svog života.

Kao kruna našeg posjeta Interliberu bio je iznenadni susret s predsjednikom Republike Hrvatske Ivom  Josipovićem. Sara  je imala čast razgovarati  s njim i u toj prilici darovati mu jednu svoju slikovnicu. Predsjednik  Josipović pohvalio  je Sarin rad i zahvalio  se na daru. Susret s Predsjednikom smo ovjekovječili zajedničkom fotografijom. Bio je to nevjerojatan  i uzbudljiv dan za  učenike  i  profesore naše škole.

Između  ostalog posjetili  smo  interesantnu  izložbu  starih  slikovnica izdavačke kuće Mladost, susreli našeg zadarskog  pjevača  Tomislava  Bralića,  književnike  Mira Gavrana, Miljenka Jergovića,  Kašmira  Huseinovića, te glumca  Filipa  Riđičkog  iz  serije Zabranjena  ljubav. Upitali  smo  Filipa zašto  ljudi  danas malo čitaju. Odgovorio je :“Zato  jer  ne  znaju  što  je   dobro!!!“

Nakon  svega  krenuli  smo  u  obilazak  zagrebačkih  povijesnih  znamenitosti. Korak  po  korak  došli  smo  do  katedrale, Trga bana Jelačića, Kamenitih vrata i crkve  sv. Marka. Sve  nas  je  skupa  oduševilo upoznavanje  glavnog  grada naše domovine. Ono što smo učili u knjigama sada smo mogli u  potpunosti doživjeti.

Oduševljeni Zagrebom, te susretima i doživljajima s Interlibera, raspjevani  smo se vratili u naš Zadar u kasnim večernjim  satima. Dolaskom u Zadar svi  smo se složili, bio je ovo jedan od najuzbudljivijih izleta naše škole.